Duur: 1 dagbijeenkomst
Niveau: MBO en hoger
Prijs: € 470Wouter Lintsen
Tel: +31 (0)40-296 99 33
Machineveiligheid en aansprakelijkheid |
|

Doel
Het management inzicht verschaffen in de belangrijkste eisen uit de Europese Richtlijnen die van toepassing zijn op machines of productielijnen. Speciaal voor personen die projectmedewerkers en andere uitvoerenden in een project moeten begeleiden bij het CE-markeren van machines of productielijnen en het aanpassen van bestaande machines.
Voor wie
Voor leidinggevenden werkzaam bij machine-eigenaren, machinebouwers, systeemintegratoren, contractors of overheden. Bijvoorbeeld: directie en management, KAM, HSE of SHE managers, technisch managers, technisch inkopers en managers onderhoud.
Niveau
MBO en hoger
De eigenaar van een machine of installatie is hoofdelijk aansprakelijk voor de veiligheid van de gebruikers. Dit kan uitgebreide consequenties hebben voor management op verschillende niveaus binnen de onderneming. Maar zeker ook voor toeleveranciers: de machinebouwers, systeem integratoren en contractors.
De machine eigenaar, heeft daarom bij aanschaf van machines èn tijdens het gebruik ervan te maken met Europese wetgeving en diverse normen, de CE-markering. ‘Slim inkopen’ betekent daarom ook: inzicht in de juridische consequenties van beslissingen. Bij samenwerking met meerdere partijen voor realisatie of onderhoud is het belangrijk de CE-verantwoordelijkheid dáár neer te leggen waar die hoort. Dat kan door de juiste ‘CE-vragen’ te stellen.
Voor het management van toeleveranciers betekent dat voorbereid zijn op de ‘CE-vragen’ die van klanten komen en tenders waarin CE-markering gevraagd wordt. Maar ook voorbereid zijn op de vragen van medewerkers die veilige machines gaan ontwerpen, maken of onderhouden.
Inhoud
- introductie, nut en noodzaak CE-markering
- consequenties van meerdere Europese richtlijnen, zoals de Machinerichtlijn, de EMC, de ATEX, de PED en de laagspanningsrichtlijn
- verschil tussen Europese richtlijnen en normen
- belang van normen bij de ontwikkeling of aanschaf van nieuwe machines en producten
- uitleg “10 stappenplan CE-markering”
- verplichte documentatie bij CE-producten: Technisch Dossier en EG-VVO
- eisen aan bestaande en samengestelde machines
- juridische consequenties en aansprakelijkheid van managers
- wijze van handhaving door de Nederlandse Arbeidsinspectie
- slim inkopen en de verantwoordelijkheid neerleggen waar hij hoort

